b l o g

Proč je zimní stadion takový

.....Klenbou chrámu se rozlehá dunění dřevěných lavic. Ostří nožů. Hole praskají. Černé ryby lapené do sítí. Krůpěje potu na čelech rytířů v přilbicích dlouho nevydrží a řítí se k zemi. Těsně nad povrchem opar stoupající z ledu přibrzdí jejich neodvratný konec. Stanou se součástí mrtvého moře vody než je po boji nahrnou do jámy kde se rozpustí. Chrámem otřásá ryk davu věrných v rytmu hymny. Lev s hvězdou místo koruny proběhl klecí do arény.....ČSSR_NDR 12:1 /8.12. 1980

Chrám už není. ČSSR ani NDR. Ruiny. Česko. Germany........

PROČ JE ZIMNÍ STADION JAKÝ JE

Nedělám si iluze, že bychom se návrhem nového zimního stadionu zavděčili všem. Přiznám to rovnou. Ani bych to nechtěl. Jak by asi taková stavba pro "všechny" vypadala? Z jedné strany rybník s plachtou a z druhé "Tropicana Field".* Né to jsem přehnal, ale nalezení rovnováhy mezi potřebami a možnostmi je asi ten nejtěžší rébus. Za prvé nejsme Litvínov. Za druhé nejsme Houslice. Tak velký stadion jako v 70.letech už nejsme schopni postavit. Štěstí, že ho ani nepotřebujeme. Chceme, aby někde mohli začít budoucí hokejisté, chceme, aby tu mohli alespoň chvíli zůstat, než jim začnou růst vousy. Pak půjdou do Litvínova nebo na Floridu. Chceme, aby se party mohli scházet nejen na basketu, ale taky vyhrát hobby ligu v hokeji. Chceme, aby holčičky mohli zkoušet piruetu, ale hlavně, aby se každý mohl naučit bruslit. "Ale hlavně veřejné bruslení tam dejte."

Hledat místo pro nový stadion kdekoliv jinde než na Stínadlech jako dlouhodobě budované sportovní zóně města bych považoval za profesní selhání. Některé věci jsou nezávislé na politice a momentálních animozitách. Kromě světových stran je neměnná i užitečnost synergie. Budovat něco na zelené louce, bez vazeb, když máme k dispozici infrastrukturu by bylo mrhání penězi. Infrastrukturou mám na mysli nejen technické sítě, ale také dopravní dostupnost, personální a organizační zázemí. Nemluvě o tradici místa a sociální síti sportovců a fanoušků obecně. Pokud budu dále snít, tak finální podoba Stínadel by měla být ještě zásadně zahuštěna dalšími sportovními a rekreačními stavbami, ale také doprovodnými funkcemi jako jsou restaurace, kavárny a obchody. To jistě není žádná originální myšlenka, ale pouze "závistivá" vzpomínka na návštěvu moderních sportcenter.

Pokud máme jasno v tom, že Stínadla jsou zásadní, pak navrhnout stadion jako přístavbu ke stávající sportovní hale je jen logickým pokračováním myšlenky. Přidáme-li k tomu i ten fakt, že místo stavby slouží spíše k "výuce"parkování autobusů, mám tím na mysli luxusní parametry zatáčení, pak je situování stavby nabíledni. Pak už to může jít ráz na ráz. Koncept vlastního stadionu je jeho polohou poměrně jasně definován. Můžeme variovat tvar střechy, ale pozice hlediště a kluziště je daná. A propos rozměry hřiště; jsou sice nejmenší možné, ale přesto splňují parametry dané ČSLH pro soutěžní utkání od žáčků po dospělé i pro extraligu. S výše popsaným cílem je velikost plně v souladu. Pokud chce někdo pořádat mistrovství světa pak musí holt o devadesát kilometru jižně a o 1 miliardu dráže. Pokládám též za správné, že v rámci haly byl využit prostor vzniklý osazením stavby do terénu o dvou úrovních, který umožní realizovat sportovní ubytovnu v severní galerii. Vlastní design haly je velmi jednoduchý. Asi proto, že se nám stávající hala zdá poněkud architektonicky "překombinovaná". Ale navázat na stávající oblouk hlavní střechy jinak než obloukem byli bychom za pitomce. Mám rád auta, a proto se mi do designování pořád pletou pojmy jako karoserie. Má to výhodu, že máme jen dvě fasády místo čtyř. Navíc tahle by měla být tmavě šedá až černá. Snad nám to publikum odpustí a na slavnostní otevření přijde v pestrobarevném.

.........Legenda svírá puk v ruce. Třesoucí se ruce. Kdysi byla pevná. Až ten puk hodí mezi hole budoucích legend bude hledat nejkratší cestu kudy z ledu. V bistru ochutná kávu. Pak zmizí v limuzíně. Směr Florida. Tropicana Field